Kuidas valida siseuksi

Korteri remondi käigus keskendume peamiselt põranda viimistlusele, seintele, lagedele, mööblile, kuid mitte vähem oluline on siseuste valimine – sest nende kvaliteedist ja vastavusest üldise stiiliga sõltub meie mugavuse ja hubasuse tunne kodus.
Täna pakuvad siseuste tootjad erinevaid võimalusi, et rahuldada ka kõige mittestandardsemaid nõudeid ning õiget valikut teha on keeruline.
Pöörame tähelepanu aspektidele, millele peaksid rõhku asetama ostes. Enne siseuste tellimist, sõnasta enda jaoks põhinõuded.
SiseuksEelarve
Mõelge summale, mille olete valmis ostule kulutama. Üldjuhul ostetakse kogu siseuste komplekt samalt tootjalt ja sama stiil jätkub kõikides ruumides. Vastasel juhul võite silmitsi seista probleemiga alates värvi ebakõlast kuni mustrini, sest üsna raske on leida samasuguseid uksi erinevatelt tootjatelt. Ka mõne aja möödudes võib tootmisest mõni mudel välja jääda. Ära unusta, et uks ei ole ainus komponent. Pead arvestama ka tarvikutega – kogu komplekti hind võib kahekordistuda võrreldes näiliselt madala ukse hinnaga!
Mõõdud
Oluline on võtta mõõdud – sellest sõltub mitte ainult eelarve, kuid ka uste mudeli sobivus. Kui näiteks ukseava laius on alla 110 cm, siis sobib vaid ühepoolne uks. Juhul kui ukseava on laiem pead valima kas osta kahepoolne või liuguks või vähendada ukseava suurust standardini. Vajalikud on kolm parameetrit – avause kõrgus, laius ja paksus. Nende suuruste järgi teedki kaupluses esialgse valiku ja kuluarvestuse.
Uste materjal ja konstruktsioon. See on üks tähtsamaid parameetreid, mis määravad hinna, kvaliteedi ja disaini.
Moodsad siseuksed on valmistatud erinevatest materjalidest – puidust, puitlaastplaadist või MDF. Samuti võib olla erinev disain – ühest tükist puidust massiiv, laminaat- või naturaalspooniga. Igaühel neist on oma plussid ja miinused.
Puit
Puidust siseuksed on kõige kallimad, kuid samal ajal on nad ka kõige kõrgema kvaliteediga, vastupidavad ja neil võib olla oluline roll korteri üldilme kaunimaks muutmisel. Üldjuhul on need tehtud täispuidust. Kõrgema kvaliteediga uksed on valmistatud täispuidust – pöök, vaher, saar, kask või tamm, mänd ja teised okaspuud, sest pehme puit on ebastabiilne ja niiskus seab piiranguid paigaldusel, aga on selle võrra ka odavam.

MDF
MDF – veidi odavam materjal, kuid samas praktiline ja vastupidav. See materjal on universaalne ning ei karda vett. MDF siseuksed võib paigaldada mistahes ruumi – alates vannitoast kontorini. Ukse hind sõltub välisviimistlusest, see võib olla naturaalne või kunstmaterjalist spoon, laminaat. Vineerist materjal ei mõjuta ukse kvaliteeti, vaid määrab tema välimuse.
Puitlaastplaat või puitkiudplaat
Odavaim puidu põhine materjal, millest saab siseuksi. See materjal ei karda niiskust, kuid on raskem ja vähem vastupidav. Erinevad tavaliselt paksuse ja omaduste poolest.

uksMillele tähelepanu pöörata
Soovitame pöörata tähelepanu mitmetele reeglitele, mida peaks teadma, et osta hea siseuks:
Ostke kogu komplekt ühest materjalist.
Pöörake tähelepanu furnituuri kvaliteedile – kinni kiilunud ukse riiv võib rikkuda mis tahes ukse.
Kontrollige visuaalselt – ukse pind peab olema sile, värv ühtlane, värv ei tohiks nurkadesse kogutud ja lakitud pind peab olema tolmuvaba.